לומדים ונהנים בשפת הכוכבים

שעור שלישי:

מערכת הכוכבים

על פי המדע: כדור הארץ נמצא בתוך מערכת השמש הנקראת כך על שם מיקומה במרכז והכל מסתובב סביב השמש, ועדיין המדע לא גילה את האמת. על פי תורת ישראל כדור הארץ במרכז והשמש סובבת סביבו, אנו חוגגים את חזרת השמש לנקודת בריאתה כל 26 שנה ביום רביעי לבריאה, וכך גם נכתבים המפות האסטרולוגיות על פי תורת המערב ושאר התורות האסטרולוגיות העתיקות, כיוון ואנו רוצים לדעת כיצד הכוכבים משפיעים על כדור הארץ, ולכן הוא נמצא במרכז המפה ושאר הכוכבים כולל השמש מסתובבים סביבו. לשמחתנו שזה כך. נוכל להוציא מפות אסטרולוגיות בכל תוכנה מהעולם ולקבל מפה המייצגת את כדור הארץ והכוכבים סביבה במעגל. בשיעור הקודם: שיעור 2 - גלגל המזלות, למדנו את ההשפעות השונות של גלגל המזלות הסובב את כדור הארץ, בשיעור הבא נלמד את הקשר בין הכוכבים לגלגל מזלות. תחילה נבין את מערכת הכוכבים המקיפה אותנו. תוכלו לקרוא עוד על זה במאמר באתר אסטרוגלגל: מערכת כדור הארץ.

הרמב"ם - הִלְכּוֹת יְסוֹדֵי הַתּוֹרָה פֵּרֶק ג:

א  וְהַגַּלְגַּלִּים, הֶם הַנִּקְרָאִים שָׁמַיִם וְרָקִיעַ וּזְבוּל וַעֲרָבוֹת; וְהֶם תִּשְׁעָה גַּלְגַּלִּים--גַּלְגַּל הַקָּרוֹב מִמֶּנּוּ הוּא גַּלְגַּל הַיָּרֵחַ, וְהַשֵּׁנִי שֶׁלְּמַעְלָה מִמֶּנּוּ גַּלְגַּל שֶׁבּוֹ הַכּוֹכָב הַנִּקְרָא כּוֹכָב, וְגַלְגַּל שְׁלִישִׁי שֶׁלְּמַעְלָה מִמֶּנּוּ שֶׁבּוֹ נֹגַהּ, וְגַלְגַּל רְבִיעִי שֶׁבּוֹ חַמָּה, וְגַלְגַּל חֲמִישִׁי שֶׁבּוֹ מַאְדִּים, וְגַלְגַּל שִׁשִּׁי שֶׁבּוֹ כּוֹכָב צֶדֶק, וְגַלְגַּל שְׁבִיעִי שֶׁבּוֹ שַׁבְּתַאי, וְגַלְגַּל שְׁמִינִי שֶׁבּוֹ שְׁאָר כָּל הַכּוֹכָבִים שֶׁנִּרְאִים בָּרָקִיעַ, וְגַלְגַּל תְּשִׁיעִי הוּא גַּלְגַּל הַחוֹזֵר בְּכָל יוֹם מִמִּזְרָח לְמַעְרָב.

ב  וְהוּא הַמַּקִּיף אֶת הַכֹּל וּמְסַבֵּב אֶת הַכֹּל.  וְזֶה שֶׁתִּרְאֶה כָּל הַכּוֹכָבִים כְּאִלּוּ הֶן כֻּלָּן בְּגַלְגַּל אֶחָד וְאַף עַל פִּי שֶׁיֵּשׁ בָּהֶם זֶה לְמַעְלָה מִזֶּה, מִפְּנֵי שֶׁהַגַּלְגַּלִּים טְהוֹרִים וְזַכִּים כַּזְּכוֹכִית וְכַסַּפִּיר; וּלְפִיכָּךְ רוֹאִין כּוֹכָבִים שֶׁבְּגַלְגַּל הַשְּׁמִינִי מִתַּחַת גַּלְגַּל הָרִאשׁוֹן.

ג  [ב] כָּל גַּלְגַּל וְגַלְגַּל מִשְּׁמוֹנַת הַגַּלְגַּלִּים שֶׁבָּהֶם הַכּוֹכָבִים, נֶחְלָק לְגַלְגַּלִּים הַרְבֵּה זֶה לְמַעְלָה מִזֶּה כְּמוֹ גִּלְדֵי בְּצָלִים:  מֵהֶם גַּלְגַּלִּים סוֹבְבִים מִמַּעְרָב לְמִזְרָח, וּמֵהֶם סוֹבְבִים מִמִּזְרָח לְמַעְרָב כְּמוֹ הַגַּלְגַּל הַחוֹזֵר הַתְּשִׁיעִי.  וְכֻלָּם, אֵין בֵּינֵיהֶן מָקוֹם פָּנוּי.

טבעת אחר טבעת עוטפים הכוכבים את המרכז ומתרחקים ממנו על פי הסדר הבא:

 

ירח (לבנה).

כוכב (מרקורי).

נגה (ונוס).

חמה (שמש).

מאדים (מארס).

צדק (יופיטר).

שבתאי (סטורן).

 

שאר הכוכבים שאינם מוזכרים בתורה והתגלו ממש במאה האחרונה. יש להם חלק חשוב בהתפתחות האנושית בכלל: עם התפתחות האסטרולוגיה במשך מאות שנים, במיוחד במאה האחרונה נוספו כוכבים נוספים לקריאת המפות העוסקים יותר בהשפעה על מסה של אנשים, על החברות השונות ובכלל על האנושות כולה. אני אישית מצאתי לנכון בעקבות בדיקת השפעתם לאורך השנים כי הם משמעותיים לזמנים אלו, זמן של שינוי תודעה כללית, המודעות האישית התרחבה לממדים רחבים יותר, ולכן השפעתם היא כללית ומחברת את האדם לתודעה האוניברסלית.

כוכבים אלו הם:

 

אורנוס.

נפטון.

פלוטו.

 

סמלי הכוכבים

 

לכל כוכב יש סמל המצוין במפות האסטרולוגיות, ספרי האמפמריס (חישובי מיקום הכוכבים לפי זמנים) או בספרי אסטרולוגיה בכלל. סמלי הכוכבים בנויים מצורות בסיסיות: עיגול, חצי עיגול וקווים: קו אנך וקו מאוזן. העיגול - מסמל כלי, חלק שלם, סגור ומוגדר, בעל ממשות עצמית. האנרגיה הנקבית מסומלת בקבלה על ידי העיגול.

לעומתו הקו – מסמל אנרגיה זכרית, יש התחלה ודרך, לא ידוע הסוף, אך יש תעוזה ותנועה קדימה.

כאשר הקו הוא בכיוון מאונך, כלומר מטה – מעלה, האנרגיות הזורמות הן בין העולם החומרי לבין העולם הרוחני, כאשר הקו הוא בכיוון מאוזן, התנועה היא בין מזרח למערב, עבר ועתיד, בתוך חלל המקום והזמן ועם הסביבה.

 

על מנת שנוכל להבין אותם קצת יותר לעומק אני מרחיבה על משמעות הסמל:

 

 

סמלי הכוכבים:

 

חמה (שמש)

 

העיגול מסמל את העולם האישי, האני, בעל מרכז פנימי, הנקודה האמצעית היא המקור ממנה נובעים החיים. על פי הקבלה השמש מסמלת את בורא עולם, מקור ההוויה והחיים המסומלת בנקודה שבתוך האני. אני-אין.

לבנה (ירח)

 

חצי העיגול מבטא את חוסר שלמותו, את הרצון לקבל, קליטה המסמל את החלק הנקבי. לירח אין אור משל עצמו, הוא מקבל את אורו מהשמש. הוא נראה כמראה הקולטת את סביבתה. ביטויו לא-מודע.

כוכב (מרקורי)

 

העיגול למעלה הינו הכלי השכלי המקבל מהחצי עיגול הפונה מעלה הקולט מהעולם שמעליו, עולם הרוח. הוא מעביר מידע דרך הקו האנכי- לימוד וקבלת מידע, והקו המאוזן- העברת המידע והמסר לסביבה. עולם החשיבה וחיבור לשכל.

נגה (ונוס)

 

העיגול למעלה הינו הכלי השכלי, המעביר לעולם החומר למטה דרך הקו האנכי את תחושותיו האישיים, הקו המאוזן מבטא לסביבה. האנרגיה הנקבית.

כדור ארץ

 

עיגול וקווים חותכים בתוכו: העיגול מסמל את העולם החומר, הקיים והממשי, כשהקווים המסמלים את הזמן והמקום. ידוע כסמל האנרגיה הנקבית. אימא אדמה. מסמל את המפה הכללית, מכיוון והוא נמצא במרכז והכוכבים סובבים סביבו.

מאדים (מארס)

 

העיגול למטה מסמל את האני ואת גוף האדם. הוא מוציא את האנרגיה שבו על ידי החץ המכוון החוצה ולמעלה על מנת להתרחב ולהשפיע, לעשות וליצור. האנרגיה היא של פריצה ותנועה קדימה אל עבר הלא-ידוע. האנרגיה הזכרית.

צדק (יופיטר)

 

הקווים האנך והמאוזן מסמל את תפיסת המציאות בעולם החומר, נמצאים בצד ימין של חסד ונתינה, הקולט על ידי החצי סהר בחלק העליון ידע רוחני לפיתוח המודעות הארצית, להתעלות מעל החומר ולצמוח רוחנית.

שבתאי (סטורן)

 

הקווים האנך והמאוזן מסמל את תפיסת המציאות בעולם החומר, נמצאים בחלק העליון ומשפיעים לחלק התחתון במצב קליטה על מנת לבטא את רצונו העליון ללא הפרעה ולממש את ייעודו הארצי.

אורנוס

 

עולם האישי המסומל על ידי העיגול למטה, מקבל מידע מעולם הרוח על ידי האנטנה הנמצאת מעל , לקליטה ולקבלת מסרים רוחניים מעבר לאני, העולם האישי. הרחבת התודעה האישית.

 

נפטון

 

חצי סהר פונה כלפי מעלה בקליטה, קבלה רוחנית, אנרגיה נקבית, נמצא מעל עולם החומר, ומחבר את המציאות למציאות העליונה, לכוח עליון.

מראה על רצון הרוח להשתחרר ממגבלות עולם החומר ולהתעלות.

 

פלוטו

 

העיגול השלם נמצא למעלה בעולם הרוח, בתוך חצי סהר המסמל את הצורך לקבל ולקלוט. העיגול שבמרכז נמצא מעל עולם החומר שלמטה, מראה על הצורך להתעלות מעל החומר ולשנות צורה על פי דרכי הרוח. מזכיר את כוכב ונוס עם סהר גדול הקולט מלמעלה ומביא הבנות עמוקות יותר.

 

 

תרגיל אישי 1:


עלינו להכיר את הסמלים בקלות על מנת לקרוא מפה בנוחות. לימדו אותם היטב.

רשמו לכם את הסמלים על דף. התבוננו ונסו להבין מה הם משדרים לכם.

 

נפש האדם על פי האסטרולוגיה

 

הכוכבים מתחלקים לקבוצות השפעה על פי מידת ריחוקם מכדור-ארץ:

ישנם את הקרובים יותר הם הכוכבים האישיים: המשפיעים ישירות על אופי האדם, חיי היומיום עם עצמו והסובבים אותו. וישנם הכוכבים הבין-אישיים הרחוקים יותר: המאפיינים את הסביבה של האדם והיחסים איתם, כיצד הוא נטמע בה ואיך הוא משפיע ומושפע ממנה. קבוצת הכוכבים הכלליים: הרחוקים ביותר שהם משפיעים על מודעות האדם כחלק מהכלל, מהחברה, כחלק מהאנושות והבריאה.

 

הכוכבים האישיים:

משפיעים על נפש האדם ברמה האישית ונתפסים על ידו כאני - אישיות.

השמש - המודע. אישיות האדם ונטיותיו. האנרגית חיים שלו, כוחו וחיותו.

הירח - תת-מודע. הפנימיות. התנהגות לא-מודעת. טבעי.

מרקורי - כלי השכל והחשיבה- כלי הביטוי של האדם.

ונוס - מערכת הרגשות. חיבור לסביבה, מערכות היחסים. אהבה – שנאה.

מאדים - הגוף הפיזי, המוציא לפועל את האישיות. דחף ויצרים.

 

 

הכוכבים הבין אישיים:

כוכבים אלו משקפים את מערכות היחסים של האדם עם הקרובים אליו, עם החברה והפוטנציאל הטמון והדרך למימושו בחייו. מודעות עצמית.

יופיטר - פיתוח והרחבת המודעות העצמית.

תפיסת האדם את עצמו דרך הרוח. התפתחות האדם מעבר לחייו האישיים.

 

שבתאי - יעוד ומימוש עצמי.

עשיה כללית. מימוש יכולות האדם ותפקידו בחברה. הגשמת ומימוש הפוטנציאל האישי והוצאתו מהכוח אל הפועל.

 

הכוכבים הכלליים:

כוכבים אלו משקפים את דרך תפיסת המציאות דרך השפעת העולם בכלל, ומשתקפים דרך החברה, האמונה, האידאלים והדת. התודעה הקולקטיבית.

 

 

אורנוס -

האדם כחלק מהתפיסה השכלית של הכלל. החברה, אידאלים, חידושים, שאיפות ותקוות, חזון.

 

נפטון -

האדם כחלק מהבריאה. השפעת הלא-מודע הקולקטיבי, שאיפה לשלמות ואהבה ללא תנאי.

 

פלוטו -

האדם ועולמו הפנימי מול העולם החיצון. הטמעת המסרים הרוחניים בתוך נפש האדם. תהליך השינוי והטרנספורמציה (התמרה) של החיים. לידה ומוות. שינוי תפיסה.

 

מושגים במבנה הנפש:

היות והעולם עגול ונמצא בתוך חלל אינסופי בעצם אין למטה ולמעלה אלא יש פנימה והחוצה. כל הכוכבים משיכתם בשני כיוונים הפוכים אלו ברצוא ושוב. האור נע מהעולם החיצון הוא העולם המקיף את האדם, אל העולם הפנימי הוא נפש האדם וחזרה. מה שבפנים צריך להיות מה שבחוץ, אבל קודם כל על האדם לחבר את חלקיו האישיים ולהכיר את עצמו, מה שנקרא מודעות עצמית, ההכרה במידות שלנו (הנטיות הטבעיות לטוב או לרע צריך בירור) ותיקונם כך שישרתו את אותנו לחיים, על מנת לתת הרגשת מלאות בנפש האדם. האדם מרגיש שלם כאשר הכוכבים עובדים בשיתוף אחד עם השני בשלווה ובשלום.

 

אישיות:

 

בשנותיו הראשונות של האדם, לומד הוא להכיר את עצמו ולרכוש כלים לביטוי עצמי, השמש והירח הם החיבור אל עצמנו, המודע והלא-מודע, הכלים לתקשורת וקליטת מידע וידע – מרקורי, החיבור לרגשות – נגה (ונוס), והוצאה לפועל של כל המבנה האישי מתבטא דרך ביטויו של מאדים. זהו העיגול הכתום המבטא את הרצון האישי בכלים האישיים, ואת מאדים במרכז העיגול צהוב.

 

מודעות עצמית:

 

עם ההגעה לבשלות, עובר האדם תהליך של בגרות: שחרור העבר, הילדות, והתלותיות באחרים ויציאה למסע לחיפוש מקומי בעולם החיצון. יופיטר – מסע של מודעות וחיפוש משמעות רוחנית לחיים, שבתאי – מסע של הכרה דרך מימוש המודעות הנרכשת, דרך ניסיון וחוויות החיים, האדם מפתח כלים לעשיה משמעותית בחייו. הן ארצית והן רוחנית. זהו העיגול האדום הכולל בתוכו את העיגול הכתום כבסיס לגדילה.

 

תודעה קולקטיבית:

 

השלב הבא הוא התעוררות הניצוץ לחיפוש מקור החיים: תחילה האדם מפתח מחשבות ומעלה שאלות מהותיות על האדם לא כאדם פרטי אלא כבן-אדם השייך למערכת גדולה של האנושות כולה, ומודעות לכל השפעותיה דרך אורנוס - תהליך מודע ושכלי. במגביל ממולו מעורר את הצורך להבין את העולם שמעבר למציאות - נפטון והוא תהליך לא-מודע קולקטיבי, כאשר האדם מוצא את הדרך לפי מיקומו והמתאים למעמדו, הוא עובר תהליכים עמוקים של חיבור שמים וארץ, הרוח והחומר, ומתחיל תהליך של ניקוי וטיהור השלילי – פלוטו, וחיבור מלא אל עשיה שלמה ומימוש היעוד שלו על כדור-ארץ. זהו העיגול הסגול המקיף את העיגול האדום והכתום.

 

סדר ההתפתחות חשוב על מנת לעלות נכון בסולם הדרגות הרוחניות האינסופיות. חשוב תמיד לחבר את ידע בין כל הגופים השונים ולהטמיע אותם ברבדים השונים: האישי, בינאישי, כללי. הידע הנכון ביותר שאדם יכול להעביר לאחרים זה רק מה שחווה באמת על עצמו כחוויה עצמית.

 

מבנה הכוכבים נועד לאפשר לאדם לצמוח ולהתפתח רוחנית, להתעלות מעל העצמי הנמוך אל עבר האין, דרך המודעות והבחירה החופשית, מתנה משמים שקיימת אצל כל אדם, ולאדם הבחירה האם להקשיב לקול הפנימי הקורא או להישאר במקום שהוא נמצא. למרות זאת, פלוטו הכוכב המרוחק ביותר הוא בסופו של דבר יכפה על האדם תהליכים לא-רצוניים שלא ישאירו לו ברירה אלא להשתנות בהתאם לשינויים הכללים שהעולם עובר, במידה ולא יצליח יחווה מוות ובמידה ויצליח יחווה טרנפורמציה פנימית, שהרחיב את הכלי האור שלו.

 

הכוכבים הם אלו שמחברים אותנו בני האדם, הם המרכיבים המפעילים את מה שקורה בעולמנו, הבנת המשמעות של כל כוכב תעזור לנו להבין במדויק את התהליכים השונים שבני אדם עוברים. הכוכבים האישיים הם הכלים שיש לאדם, הכוכבים הבינאישיים הופכים את האדם לכלי לשרות הזולת ומעלים אותו דרגה. הכוכבים הכלליים הם המאפשרים את החיבור לתודעה הקולקטיבית ונותנים לאדם את הכוח להשפיע במסגרת רחבה יותר על החיים כולם.

 

פירוט על כל כוכב וכוכב בהמשך:

 
 

גלגלי הכוכבים

 

שמש SUN

 

שמש מהווה את כוח החיים, היא נותנת את החום ואת האור, כך גם במפת האסטרולוגיה, כל הכוכבים במפה מקבלים את אנרגיית החיות שלהם מהשמש. היא מייצגת את האני, וכיצד הוא נתפס במודעות העצמית שלנו, את הרצון לחיות ואת יכולת היצירה שלנו. השמש מסמלת את האגו שלנו, מי שאנחנו רוצים להיות או איך היינו רוצים להיות. האישיות הבסיסית שלנו מושפעת מהשמש וכיצד אנחנו תופסים את עצמנו במציאות, במחשבתנו הרציונלית. השמש מסמלת בצורתה החיובית: חיות, שמחה, כנות, יצירה, זמן כאן ועכשיו, וכל מה שאנחנו לומדים להיות.

 

שליט מזל: אריה- בית 5.

זמן: עתיד.

מין: זכרי.

יסוד: אש, אקטיבי, חיובי.

יום בשבוע: ראשון sun-day

מספר: 1.

צבע: כתום.

בגוף: לב, גב מרכזי.

מילות מפתח: אישיות, חיות, מרכז, כבוד, עוצמה, ביטוי אישי.

תפקיד: ניהול, מנהיגות, במה, עמדת מפתח ושליטה.

 

 

 

 

 

לבנה MOON

 

ירח מסמל את הצרכים האישיים הפנימיים שלנו, ההרגלים והתגובות הבסיסיות, את הלא-מודע שלנו. לעומת השמש הפועלת, הירח הוא מגיב ומושפע באינסטינקטיביות לדברים הקורים לנו בחיי היומיום. הוא מסמל את הצורך לביטחון ולתחושת שייכות, ולכן מסמל את הבית, האימא והאנרגיה הנשית בכלל, הילד הפנימי. הירח מחבר את העולם החיצוני עם העולם הפנימי. הרגישות, החשיבה ללא מחשבה (אינטואיציה), הזהות האמתית הפנימית הנסתרת לעיני כול.

 

שליט מזל: סרטן- בית 4.

זמן: עבר, ילדות.

מין: נקבי.

יסוד: נשי, פסיבי, שלילי.

יום בשבוע: שני mon-day

מספר: 2.

צבע: כסף.

בגוף: קיבה, מערכת העיכול, רחם, חזה נשי.

מילות מפתח: תת-מודע, רגשות פנימיים, שינויי מצבי רוח, אימהות, דאגה לזולת, קליטת רשמים מהסביבה.

תפקיד: נפש, משפחה, בית, ילדות, לידה, אימהות, אוכל, אישה, ציבור.

 

 

 

 

מרקורי MERCURY

 

מרקורי מסמל את שליח המסרים. יכולת הביטוי היומיומית והתקשורת האישית שלנו, יכולת פירוק והרחבה של מילים וניתוח שכלתני, יכולת הסתגלות לתנאים משתנים, ראיית צדדים שונים של עניין וסקרנות מתמדת. תהליך ודרך החשיבה שלנו מושפע מכוכב זה, המסר שהחושים קולטים הופכים לאינפורמציה בצורה מודעת. מנתח, מתייק ומסווג מידע, מסדר ומארגן בהגיון, עבודה בתפיסה המחשבתית, החלפת רעיונות, למידה ואיסוף מידע. המערכת העצבית שולטת ומופעלת ע"י מרקורי.

 

שליט מזל: תאומים – בית 3, בתולה – בית 6

זמן: נערות.

מין: א-מיני.

יסוד: נטרלי.

יום בשבוע: רביעי.

מספר: 5.

צבע: צהוב.

בגוף: מערכת העצבים, מערכת הנשימה, ידיים.

מילות מפתח: תקשורת: דיבור, הקשבה, תנועתיות (תאומים: שכלי, בתולה: פיזי)\ הלך חשיבה, התייחסות וגישה.

תפקיד: תקשורת, תחבורה, לימוד, שליחות, תיווך, פקידות, עיתונות, הוראה, מסחר ומשא מתן.

 

 

ונוס VENUS

 

ונוס - אלת היופי והאהבה במיתוס היווני העתיק, בתורת ישראל מסמל את התאוות וערבוב הטוב עם הרע (קליפת נוגה). שולטת על הרגשות ועל רכוש וכסף. מבטא את דרך מערכות היחסים האישיות, מה אנו מעריכים בחיים, הנאות הגוף, חן וחיבה, טעם ויופי, נטיות אמנותיות. ערך עצמי וכישורים אישיים. ונוס מסמלת את השאיפה לאיזון והרמוניה ויופי. שלום ואחווה, שיתוף ופשרה. מסמלת את האנרגיה הנשית באדם.

 

שליטת מזל: שור- בית 2, מאזניים- בית 7.

זמן: צעיר – צעירה.

מין: נקבי.

יסוד: אדמה + אוויר, פסיבי, שלילי.

יום בשבוע: שישי.

מספר: 6.

צבע: ורוד, תכלת, צבעים פסטלים.

בגוף: כליות, ורידים, גידים.

מילות מפתח: איזון, שלום, אחדות, אהבה, יופי, אמנות, רגשות, יחסים וקשרים.

תפקיד: אופנה, יופי, ספרות, יחסי ציבור, פרסום, תכשיטים, אומנות ויצירה, חושניות, רומנטיקה, נשיות ונישואין, זוגיות, כלכלה וכספים, מוסיקה, אהבה.

 

 

מאדים MARS

 

מאדים - כוכב הדמים והמלחמה. מסמל אנרגיה, פעולה ותשוקה. אגרסיביות, כעס ודחף, הישרדות. התשוקה המינית והמשיכה הגופנית. כוכב של שליטה ופעולה אקטיבית ללא התבוננות ומחשבה. ראשוניות, דחף לפעולה, אסרטיביות, מנהיגות עצמית, השגת מטרה, אתגרים, תחרותיות, התלהבות. מסמל את הדברים שמעוררים אותנו לפעול. מסמל את האנרגיה הגברית באדם.

 

שליט מזל: טלה- בית 1, עקרב - בית 8.

זמן: פעוטות, התבגרות.

מין: זכרי.

יסוד: גברי, אקטיבי, חיובי.

יום בשבוע: שלישי.

מספר: 9.

צבע: אדום.

בגוף: שרירים.

מילות מפתח: כוח, אנרגיה, מרץ, חיות, תעוזה, התנצחות, מלחמה, ראשוניות.

תפקיד: לחימה, מכונאות, הנדסה, צבא, ניתוחים, מוהלים, קצבים, רופאים פנימיים, ספורט, עצמאות.

 

 

 

יופיטר JUPITER

 

יופיטר – כוכב הצדק. כוכב השפע וההתרחבות, סבלנות, נדיבות ופתיחות. הרחבת המודעות העצמית דרך ידע, הכרת הטוב והחסד, כיבוד הזולת ואהבת הצדק. מסמל את המטרה הרחבה שאנו רוצים להציג ואפשרויות בחיים. מסמל מזל טוב, אופטימיות וצמיחה אישית, חוש הומור, רצון טוב ורחמנות. במפה מייצג כיצד אנו מבטאים את הנדיבות והסבלנות שלנו, האמון באחרים ושיפור איכות החיים. היכן ואיך אנו מחפשים להרחיב את הידע האישי והבנת החיים.

 

שליט מזל: קשת- בית 9, דגים- בית 12.

זמן: עתיד (גיל 40-50).

מין: זכרי.

יסוד: גברי, אקטיבי, חיובי.

יום בשבוע: חמישי.

מספר: 3.

צבע: סגול, ארגמן, לילך.

בגוף: כבד, מחזור הדם.

מילות מפתח: התרחבות, התפשטות, שפע, הזדמנות, מזל, אמונה.

תפקיד: מסעות רוחניים ופיזיים, מרחבים פיזיים ורעיוניים, פילוסופיה, לימודים גבוהים, השראה וחשיבה מופשטת, משפטנים, תאולוגים, מרצים, פילוסופים, ספורטאים, וטרינרים – אוהבי חיות, בעיקר סוסים, ארצות רחוקות, דתות ולאומים.

 

 

שבתאי SATURN

 

שבתאי – כוכב המגבלות והשיעורים. שולט על המשמעת, מסגרות והבנת מגבלות החיים. (מסמל את היפוכו של יופיטר). פועל למימוש המבנה וסדר, משמעות והתמקדות ביעוד האישי ושירות הכלל. הבנת החוקים מביא משמעות לחיים. ידיעת הגבולות של זמן ומקום. מזכיר לנו את האחריות וההתחייבות האישית שלנו. מביא למודעות את הצורך לשליטה עצמית. מסמל לעתים את האבא או דמות הסמכות כגון הורה או מורה המדריך אותנו בעולם הגדול הסובב אותנו ועוזר לנו לגדול לתוך המסגרת הכללית. מסמל במפה את המגבלות, הפחדים, חוש האחריות והגדרת היעוד האישי. השיעורים האישיים שעל האדם לעבור על מנת להתבגר ולהשתפר.

 

שליט מזל: גדי- בית 10, דלי- בית 11.

זמן: זיקנה, עבר.

מין: זכרי.

יסוד: גברי, אקטיבי, חיובי.

יום בשבוע: שבת satur-day

מספר: 8.

צבע: כהה – שחור, אפור, חום, כחול, ירוק.

בגוף: שלד ועצמות, עור, שיניים, ברכיים.

מילות מפתח: אחריות, שיעור ויעוד, גבולות וחוקים, מסגרות.

תפקיד: קריירה, פוליטיקה, חקלאות, בנין ומסחר, הנהלת חשבונות, זקנים, עמדות ניהול ואחריות, אבהות.

 

 

 

אורנוס URANUS


אורנוס אל השמים והעולם הבא המיתוס היוני העתיק. בעל אנרגיה מחשמלת ומלא שינויים. מסתכל קדימה ובורח מהמסורת של סטורן ואוהב מקוריות. מסמל טכנולוגיה מתקדמת, מחקרים וחידושים. מתקשר להארה, אובייקטיביות, אידאליות, כושר המצאה ושנינות. בעל אינטואיציה חזקה המעוררת רעיונות וחזיונות עתידיים והברקות. מסמל את פני הדור ונטייתו ההתפתחותית האבולוציונית. במפה מסמל את החברה ומעגל החברים, היכן וכיצד אנו שומרים על אינדיבידואליות ומקוריות, שירות הכלל והחברה. מהפכות ושינויים במסגרות קיימות. בעל נטייה לשונות, מוזרות וקיצוניות. ניתוקים מקשרים מגבילים.

 

שליט מזל: דלי- בית 11.

זמן: אינסוף, מרחבי הזמן

יסוד: גברי, אקטיבי, חיובי.

צבע: כל צבעי הקשת. בעיקר כחול עמוק.

בגוף: (אוקטבה גבוהה של מרקורי-כוכב), גוף אלקטרו-מגנטי. המעטפת המקיפה של האדם.

מילות מפתח: חדשנות, מרדנות, ייחודיות, אינדיבידואליות, חברה וקהילה.

תפקיד: אסטרולוגיה ואסטרונומיה, אווירונאוטיקה, אלקטרוניקה, רדיו, חשמל, מחשבים וטלוויזיה, מדעים מודרניים, רפואה אלטרנטיבית – רוחנית.

 

 

 

נפטון NEPTUN

 

נפטון אל הים והלא-נודע במיתוס היוני העתיק. מסמל השראה, חלומות, מדיום וקליטה על-טבעית ולעומת זאת גם דמיונות, אשליות ובלבול. נוגע בעולם הרוחניות וברבדים העדינים. מתבטא דרך אינטואיציה והארות רוחניות, בעל רחמנות וחמלה והזדהות עם הזולת, קשור להתמכרויות ואיבוד שפיות, הרגשת הקרבן. במפה מסמל את הרצון להתעלות מעל האגו. טבע רגיש ולא מציאותי.

 

שליט מזל: דגים- בית 12.

זמן: מעבר לזמן.

בגוף: נוזלים וגזים.

מילות מפתח: אידאלים, רוחניות, אמונה, העולם הבא, רגישות על-חושית

תפקיד: אומנות ומוזיקה, משחק ותאטרון, פיסול וציור, בישול, יופי, שינה וחלומות, שיפור היופי והמציאות.

 

 

 

 

פלוטו PLUTO

 

פלוטו - אל העולם התחתון במיתוס היוני העתיק. שליט המוות והלידה מחדש. משפיע דרך הכוחות התת-הכרתיים הנמצאים מתחת לפני השטח המתפרצים כהר געש במצבים קיצוניים. במפה מסמל פלוטו את החיפוש אחר האמת הטהורה ולהרגשת שייכות עמוקה לכוח החיים. מבטא את הצורך בהתחדשות ובטיהור הצרכים העמוקים והנסתרים שלנו שבתוכנו שאינם באים לידי ביטוי. מסמל בצידו האפל את התשוקה האובססיבית לכוח ולשליטה והרס בכלל.

 

שליט מזל: עקרב- בית 8.

זמן: מוות.

צבע: צבעים חזקים ועמוקים – בורדו, סגול, חום, ירוק, כחול.

מילות מפתח: מוות ולידה מחדש, התחדשות, טרנספורמציה, שינוי צורה, חשאיות וסודות אינטימיים.

תפקיד: עולם תת-המודע, קרימינולוגיה, פסיכיאטריה, מודיעין, פשע, ריגול, מחקרים תת-קרקעיים (נפשיים ופיזיים), מיניות ומשיכה מינית, אוצרות טבע, כספי הזולת, הימורים.

 
על כל מזל שולט כוכב

 

 

השפעת הכוכב על המזל מתבטא באנרגיה הטיפוסית של המזל.

על המזלות למדנו בהרחבה באסטרוגלגל: שיעור 2- גלגל המזלות.

 

שמש – שולט במזל אריה.

משפיע חום, אהבה, אור, שמחה, אני הוא המרכז, אגו, נוכחות, משיכת תשומת לב, אש, מודעות, יצירה והנאה.

 

ירח – שולט במזל סרטן.

תנודות ושינויים, מראה – מחזיר אור, קולט ורגיש, נתמך ונזקק, מאיר את הצד החשוך, מופנם ומסתורי.

 

מרקורי – שולט במזל תאומים ובמזל בתולה.

תנועה ושינויים, חשיבה, תקשורת. ארגון וסדר. ניקוי וריפוי. במזל תאומים – ביסוד אוויר פעולותיו ברמה השכלית, ומתבטא בביטוי מילולי, לימודים, אסיפת וארגון המידע. במזל בתולה – ביסוד אדמה, פעולותיו פיזיות: מעשי, ארגוני, מסדר ומנקה. מרפא.

 

ונוס- שולטת במזל שור ומזל מאזניים.

יופי, אומנות, נתינה לזולת, זוגיות, מערכות יחסים, רגשות.

במזל שור – ביסוד אדמה מושפע יותר לצד הפיסי והארצי אל הגוף וכל צורות היופי. חיבור פיזי וארצי – רכוש, כסף, אחיזה בקיים.

במזל מאזנים – מושפע מיסוד האוויר ומביע את הצד המילולי והתקשורתי בין אנשים, שואף לשלום ולהבנה הדדית. פועל ליזום קשרים.

 

מאדים – שולט במזל טלה ובמזל עקרב.

פיזיות, עשיה, פעולה, דחף ראשוני, אנרגיה וחיות. מנהיגות פנימית.

במזל טלה - ביסוד האש מבטא את הצד האנרגטי והכוח הפיזי. משיכה לאתגרים פיזיים.

במזל עקרב – ביסוד המים מתבטא במשיכה פיזית, רגשות עזים ואינטנסיביים מתחדשים. משיכה לריגושים.

 

יופיטר – שולט במזל קשת ובמזל דגים.

הרחבת המודעות העצמית, רוחניות, חיפוש אחר האמת, חופש, מרחבים ועצמאות.

במזל קשת – מתבטא ביסוד אש ומעורר התלהבות לחיים, אופטימיות, מסעות חיפוש פיזי ורוחני.

במזל דגים – מתבטא ביסוד מים ומעורר רגשות חדשים ומחדשים של התרוממות רוחנית, אהבה חופשית, אהבה ללא גבולות ומסגרות. מסע חיפוש התעלות בעולם הרגשי-רוחני.

 

שבתאי – שולט במזל גדי ודלי.

יעוד אישי, שייכות כללית, מימוש עצמי, תפקיד בחברה.

במזל גדי – מתבטא ביסוד אדמה - מימוש היעוד האישי לו נולד האדם על מנת להגשים את מתנות הטבע שקיבל.

במזל דלי – מתבטא ביסוד אויר – עשיה חברתית, קשר ושייכות לחברה ברמה הרוחנית, חיבור אל העולם דרך עשיה אלטרואיסטית, לא אישית למען הכלל.

 

אורנוס – שולט במזל דלי.

מקוריות, אידאלים חברתיים, חזון, אני כחלק מהכלל. אמצאות וחידושים לטובת הכלל.

 

נפטון – שולט במזל דגים.

במזל מים – הרגשת אהבה ושייכות לכלל הבריאה. אהבה ללא תנאי וללא הבדל, התעלות רוחנית, הרגשת וחווית כוח עליון בלתי נתפס השולט על הכול כאחד, רגישות לסביבה ולהשפעות הכלל-עולמיות.

 

פלוטו – שולט במזל עקרב.

עקרב ביסוד מים - מביא את הצד הגבוה יותר במזל עקרב (כוכב מאדים גם שולט בעקרב). טיהור הרגשות וחיבור לזולת ברמה הנפשית העמוקה, קירבה אמתית וגילוי הצד הנסתר שבאדם הפועל ומתעורר במערכות-יחסים הזקוק לטיהור והתנקות. פלוטו משחרר את האדם מנטיותיו הארציות והגופניות לממדים של אהבה רגשית עמוקה של שייכות לזולת והרגשת איחוד רוחני. (מאדים עוסק יותר בחיבור בפיזי והבאת צאצאים לעולם).

 

עוד נלמד על הכוכבים במזלות באסטרוגלגל שיעור 5 – מיקום הכוכבים במפה.

 

תרגיל אישי 2:

 

  1. הדפיסו את המפה הריקה מהקישור כאן ומלאו אותה כך שבכל בית יופיעו סמל הכוכב השולט במזל. הוסיפו את הנתונים על פי הטבלה מטה.

  2. צבעו את הבתים בצבעים מתאימים על פי צבעי הכוכבים השולטים בהם. (לכל מזל צבע מיוחד לו. לא לחזור על צבע פעמיים).

  3. רשמו מילות מפתח הקשור למזל ולכוכב בתוך תחום הבית במפה.

 

 

חשוב מאוד לחזור על החומר ולהטמיע אותו. קראו אותו שוב.

השיעור הבא אסטרוגלגל: שיעור 4 - הבתים במפה יעזור לכם להבין את חלוקת הבתים ומשמעותם במפה הכללית.

 

 

תרגיל אישי 3:

 

הקשר שבין הכוכבים למזלות: מלאו את הטבלה הבאה על השיעור הנוכחי על הכוכבים והשיעור הקודם על גלגל המזלות. רישמו איפיונים לכוכב ולמזל הנשלט. בדקו מה המיוחד להם ובאיזה אופן נוצר הקשר המשותף שביניהם. הטבלה בעמוד 12 הבא או להורדה בדף ההורדות באתר אסטרוגלגל.

להורדה ישירה: קובץ WORD לעבודה על המחשב או PDF להדפסה.

 

שיתוף ולימוד משותף:

 

כנסו לפורום תלמידי אסטרוגלגל על מנת לשתף אותנו במחשבותיכם וקראו מה אחרים כותבים. הלימוד המשותף חשוב על מנת שנוכל להעמיק ולהבין בצורה פתוחה ורחבה יותר את החומר הנלמד. חשוב מאוד לקבל הארות והערות. יש אפשרות להעלות קבצים לפורום להעלאת טבלאות או מפות לשיתוף ובחינה משותפת.

 
בשעה טובה סיימתם את השיעור השלישי